Jesteś narciarzem? Lubisz jeździć na rowerze? Kochasz góry i piesze wycieczki lub po prostu wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody? Ustroń to idealne miejsce dla całej rodziny, a szczególnej uwadze polecamy okolice Czantorii Wielkiej. 

Czantoria Wielka

Czantoria Wielka to szczyt o wysokości 995 m n.p.p, jeden ze grzbietów Beskidu Śląskiego, znajdujący się w paśmie Stożka i Czantorii, przez który biegnie granica polsko-czeska. Czantoria Wielka jest jedną z największych atrakcji turystycznych Ustronia, a także całego Beskidu Śląskiego. Obok Czantorii Wielkiej znajduje się Czantoria Mała, które w połączeniu z kilkoma mniejszymi okolicznymi górami stanowią świetny kompleks do aktywnego spędzania czasu i wypoczynku w górach.

Czantoria Wielka – dojazd, parking

Dostać się tutaj można bez problemu samochodem, autobusem lub pociągiem. Przystanek autobusowy znajduje się 100m od dolnej stacji kolei krzesełkowej na Czantorię Wielką, a zaraz obok, po przeciwnej stronie głównej drogi, jest stacja PKP Ustroń Polana. Dla podróżujących samochodem, u podnóża góry są dostępne parkingi, które są świetnym miejscem wypadowym. Parking za cały dzień kosztuje 10 zł na wszystkich parkingach. Klienci pobliskiej wypożyczalni rowerów elektrycznych oraz nart skitourowych Freetours.pl mogą skorzystać z darmowego parkingu 200 m od Dolnej Kolejki na Czantorię, przy stacji LOTOS.  

Atrakcje na Czantorii

Czy zimą, czy latem Czantoria Wielka oferuje dużo ciekawych atrakcji dla całej rodziny. Poniżej prezentujemy TOP 8 pomysłów na super dzień na Czantorii.

1.  Wycieczka piesza górska.

Na szczyt Czantorii Wielkiej prowadzą bezpośrednio dwa szlaki piesze:

  • Czerwony Główny Szlak Beskidzki z parkingu pod Czantorią,
  • Niebieski Szlak im. Jana Galicza, który zaczyna się w przy stacji PKP Ustroń Zdrój.

Niebieski szlak, przed odbiciem do lasu, biegnie ulicą Akacjową, która prowadzi do stacji Narciarskiej Poniwiec. Niebieski szlak krzyżuje się również ze Ścieżką Rycerską, czyli zielonym szlakiem pieszym, który biegnie z parkingu pod Czantorią Wielką na Czantorię Małą przez Poniwiec.

Ile się wchodzi na górę?

Najkrótszą drogą na Czantorię jest czerwony szlak, który poprowadzony jest równolegle do trasy narciarskiej (czerwonej trasy FIS). To strome podejście od samego parkingu, aż do górnej stacji kolejki, która znajduje się na wysokości 851m n.p.m. na Polanie Stokłosicy. Od polany na sam szczyt prowadzi już łagodna ścieżka, lekko pod górę przez las, po granicy Rezerwatu. Na szczycie znajduje się wieża widokowa oraz bufet. Podejście na szczyt z parkingu zajmuje około 2 godzin.

Dłuższą, acz łagodniejszą i bardzo malowniczą drogą, jest szlak niebieski, który zaczyna się w centrum Ustronia (PKP Ustroń Zdrój), a pod samym szczytem Czantorii prowadzi przez Rezerwat. Na szlak niebieski z parkingu pod Czantorią Wielką można się dostać pieszo Ścieżką Rycerską (zielony szlak)– taki wariant zajmuje około 3,5 godziny (samo podejście).

Oba szlaki schodzą się na górze, więc w ramach urozmaicenia, wracać można drogą alternatywną.

2.  Kolejka na Czantorię

Ci, co planują dłuższą trasę lub chcą zaoszczędzić siły na podejściu, mogą skorzystać z całorocznych wyciągów krzesełkowych: Kolei Linowej Czantoria lub Stacji Narciarskiej Poniwiec. Górna stacja KL Czantoria jest przy szlaku czerwonym, a górna stacja Poniwca jest przy zielonym szlaku, który prowadzi z Małej Czantorii na Czantorię Wielka po grani.

Cennik kolejki

Wjazd kolejką linową na górę to koszt 21 złotych (18 zł ulgowy, dzieci do 4 lat za darmo) i zajmuje ok. 20 minut. Koszt przejazdu w obie strony to 29 złotych (25 zł bilet ulgowy).

Od górnej stacji do szczytu biegnie łagodna ścieżka przez las (czerwony szlak), gdzie oprócz wieży widokowej znajduje się bar oraz stragan z pamiątkami.

Mała Czantoria – Wielka Czantoria

Droga z Małej Czantorii na Wielką Czantorię jest jedna z najbardziej malowniczych w naszej okolicy, a teren bardzo dostępny i przyjazny pod kątem turystów górskich i różnym stopniu zaawansowania. Wszystkie trasy nadają się na rodzinne wypady z dziećmi, jest gdzie odpocząć, zjeść i schronić w czasie ewentualnego załamania pogody. Beskidy są też świetnym miejscem na spacery z psem, ponadto pupile z kolejki liniowej korzystają za darmo. Bardzo polecamy!

3.  Tor saneczkowy na Czantorii

Spacer na Czantorię można połączyć ze specjalnymi atrakcjami dla najmłodszych i nie tylko! Obok górnej stacji wyciągu znajduje się letni tor saneczkowy.

Cennik toru saneczkowego:

  • 1 przejazd – 10 zł
  • 2-9 przejazdów – 9 zł
  • od 10 przejazdów – 8 zł

4.  Sokolarnia

Przy górnej stacji kolejki znajduje się także Sokolarnia, w której można zobaczyć nie tylko sokoły!

Cennik Sokolarnii:

  • Bilet pełnopłatny – 10.00 zł
  • Bilet ulgowy dla dzieci od 3 do 15 lat – 5.00 zł
  • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie

W Sokolarnii istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ptakiem na rękawicy w cenie 10 złotych.

5.  Wycieczka na rowerach elektrycznych na szczyt Czantorii i powrót przez Soszów.

To prawdziwa gratka dla tych, co uwielbiają góry i rowery. Nie trzeba być doświadczonym kolarzem górskim ani mieć kondycji, żeby wybrać się na wycieczkę na rowerze elektrycznym – każdy kto jeździ na zwykłym rowerze spokojnie sobie poradzi i będzie miał ogromną satysfakcję już po przejechaniu pierwszych kilometrów.

W każdą sobotę i niedzielę (a w wakacje również w tygodniu) można się zapisać na wycieczkę zorganizowaną we Freetours.pl (obok stacji LOTOS pod Czantorią Wielką). Trasa zajmuje ok. 4 godziny, podjazd jest drogami szutrowymi i leśnymi ścieżkami od strony czeskiej, a powrót przez szczyt Soszowa i Wisłę. Wycieczkę prowadzi doświadczony, lokalny, ex-zawodnik kolarstwa górskiego, instruktor – przewodnik.  Na wycieczkę mogą się zapisać dorośli oraz dzieci pod opieką rodziców, które umieją dobrze jeździć na rowerze.

6.  Narty lub snowboard na stokach Czantorii i Poniwca.

W zimie Czantoria zamienia się w świetny ośrodek sportów zimowych, a bliskość dwóch stacji narciarskich – Kolei Linowej na Czantorię oraz Stacji Poniwiec powoduje, że każdy znajdzie trasę dla siebie. W porównaniu do znanych ośrodków w Szczyrku lub Wiśle, w Ustroniu stoki są mniej zatłoczone, a ich poziom przygotowania oraz różnorodność w niczym nie ustępują. Nie mniej ważne jest to, że do Ustronia dojeżdża się przeważnie bez korków.

Na Czantorii mamy kilka tras o różnym poziomie trudności, w tym trasę FIS oraz polankę dla dzieci. Poniwiec dodatkowo ma północną wystawę i zazwyczaj panują tam o wiele lepsze warunki niż na pobliskich stokach. W obu ośrodkach jest gdzie dobrze zjeść, zaparkować, a w pobliżu znajduje się spora baza noclegowa.

7.  Wycieczka skiturowa lub na splitboardzie na Czantorię.

Świetną alternatywą dla narciarstwa zjazdowego jest skituring, czyli turystyka narciarska. Osoby jeżdżące na desce nie muszą się przesiadać na narty – dla nich rozwiązaniem jest split-board, czyli specjalna składana deska snowboardowa, na której można podchodzić jak na nartach, a potem złożyć do zjazdu w normalny snowboard.

Obok stacji LOTOS, znajduje się wypożyczalnia oraz szkoła skitouringu Freetours.pl, która w każdą sobotę i niedzielę o 10 organizuje szkolenia oraz wycieczki, a w tygodniu, w każdą środę również nocne wyjścia z czołówkami na nartach na Czantorię.  Nocne wycieczki skitourowe to super przeżycie! 

Czantorię można podejść na wiele sposobów, niekoniecznie trzymając się w pobliżu tras narciarskich. Warto skorzystać z przewodnika – instruktora, aby nie tylko zacząć przygodę ze skituringiem z profesjonalistami, ale też po to, aby zobaczyć takie zakątki naszych gór, do których bez znajomości terenu sami byśmy nie dotarli. Dla kogo skitouring? Dla osób jeżdżących na nartach lub snowboardzie – a o resztę dopytajcie we Freetours.pl i bawcie się dobrze!

8.  Kino letnie lub koncerty plenerowe na Poniwcu.

Lato w Ustroniu obfituje w rożne wydarzenia kulturalne, ale może nie wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak kino plenerowe na szczycie góry.

W każdą sobotę wakacji, na polanie przy górnej stacji kolei linowej Poniwiec Mała Czantoria w godz. 18:00 – 00:00, projekcja zaczyna się zazwyczaj od 21:00, wstęp bezpłatny. Po więcej zapraszamy na http://poniwiec.pl/kino-plenerowe-na-szczycie-gory-informacje

Poza kinem letnim, Stacja Poniewiec organizuje także koncerty oraz festiwale muzyczne.